FCC ZOHOR - Skládka odpadov

Exkurzia skládky odpadov štyroch žiačok 8.A triedy v obci Zohor

Vedeli ste, čo sa deje ďalej s vytriedeným alebo komunálnym odpadom? Keďže nás zaujímalo, čo sa deje s odpadom, ktorý triedime v našej škole, a následne kde potom odvážajú smetiari nami vytriedený separovaný odpad ale aj komunálny odpad, vybrali sme sa navštíviť spoločnosť FCC Zohor, ktorá prevádzkuje skládku odpadov. Na úvod nám pán riaditeľ Ing. Ivan Ďurčo povedal aké je dôležité správne separovať rôzne druhy odpadov a nedávať do nich to, čo tam nepatrí. Upozornil nás, že rúška a respirátory by sa mali zabaliť do papierového sáčku a potom hodiť do komunálneho odpadu.

Dozvedeli sme sa, že skládka je v obci už 25 rokov a tiež, že zbierajú odpad z celého Záhoria až po Skalicu. Dovezený vytriedený odpad následne musia pracovníci ešte ručne dotriediť na triediacej linke.

Zaujímavosťou pre nás bolo, že skládka komunálneho odpadu funguje ako sendvič pretože ju tvorí niekoľko vrstiev - vrstva komunálneho odpadu, na ktorú potom ide vrstva hliny, ďalej vrstva ílu, ktorá neprepúšťa vodu a nakoniec sa nasype zase vrstva komunálneho odpadu. Nakoniec sa skládka uzatvorí a nasadí sa tráva. Najdôležitejšie, čo sme si uvedomili bolo, že všetok odpad, ktorý nevytriedime a hodíme do zmesového odpadu, ide rovno na skládku, z ktorého potom vznikajú umelé kopce ktoré v sebe skrývajú všetko, čo sme my všetci nevytriedili. Vo vnútri skládky vzniká skládkový plyn, ktorý sa potrubim zbiera a následne využíva na výrobu elektrickej energie.

Zaujímavosťou je, že v Rakúsku sa nenachádzajú už žiadne skládky pretože tam fungujú iba spaľovne.

Žiačky Kolégia Zelenej školy

Ľudka Bánska, Viktória Repaská, Linda Cehláriková, Viktória Humajová

Na tomto zábere na ľavej strane obrázku môžete vidieť ako vyzerá skládka po uzavretí, zrevitalizovaní a nasadení trávy. Na pravej strane obrázku je skládka pred uzavretím.

• Základná škola v Lozorne
    Staničná 631