Menu

Záverečné zhrnutie a obzretie sa za programom Zelená škola - Téma: ODPAD

Počas celého trojročného  certifikačného obdobia sme sa držali metodiky 7 krokov, ktorá nás viedla celým programom. Zároveň nám dávala systém, ktorého sme sa držali a vďaka ktorému teraz smerujeme do úspešného konca.

1. Vytvorenie Kolégia Zelenej školy

KOLÉGIUM ZELENEJ ŠKOLY

KOORDINÁTORI:
Mgr. Veronika Chabrečková
Mgr. Andrea Filipková

ČLENOVIA:
Kristína Maxová
Veronika Šťastná
Katarína Klamová
Vladimíra Ivanišinová
Linda Cehláriková
Viktória Repaská 
Ema Hujsová
Eliška Mikulová
Filip Drahoš
Rastislav Šťastný 
Nina Pelikánová
Yevheniia Pupeza

EXTERNÍ ČLENOVIA:
Mgr. Natália Vranovská
Jana Grajcarová
Mgr. Michaela Podolinská

EDITOR VIDEÍ:
Erik Valovič

TECHNICKÁ PODPORA:
Richard Haramia 

HLAVNÉ INŠPEKTORKY:
Lucia Poncerová
Darinka Šarközyová
Renáta Fajtáková

2. Environmentálny audit školy a vypracované auditové listy

Environmentálny audit skúma vplyv školy na životné prostredie. Členovia Kolégia školy v šk. roku 2019/2020 zistili a zhodnotili stav školy a urobili podrobnú prehliadku školy, aby zistili, čo na našej škole nefungovalo a čo najviac zaťažovalo životné prostredie. Na základe svojich zistení si vybrali tému ODPAD a svoje zistenia zaznamenali do pracovných auditových listov, ktoré si môžete pozrieť TU.

Na základe zistených údajov sme vyplnili tabuľku s našimi postrehmi v pracovnom auditovom liste č. 9 , t.z. kde mala naša škola rezervy, v ktorých by sa mohla zlepšiť a naopak, čo naša škola robila v prospech s odpadmi. Táto tabuľka nám potom pomohla pri príprave Environmentálneho Akčného plánu, v ktorom sme zaznamenali výsledky auditu - naše silné a slabé stránky:

3. Environmentálny Akčný Plán

Tvorí zoradenie našich nápadov a aktivít, ktorými sme postupne dosiahli nielen zmeny na našej škole a jej okolí, ale aj v našom myslení. Všetky zmeny sme robili spoločne!

Enviromentálny akčný plán

4. Monitoring a hodnotenie

Znamená, že sme priebežne sledovali ako nám na škole ide plnenie aktivít z Environmentálneho akčného plánu (EAP). Plus sme si sami pridali navyše aktivity ako napr. SWAP, eko výlet členov Zelenej školy do Belianskych Tatier, súťaž Znižovanie množstva komunálneho odpadu v každej triede atď. Okrem toho členovia Kolégia stále aktívne kontrolujú správnu separáciu odpadu v triedach, vážia každý deň množstvo komunálneho odpadu a vyhlasujú víťazov Recyklačnej súťaže za 1. a 2. stupeň za daný mesiac.

5. Pro-environmentálna výučba

Podarilo sa nám zaujať ostatných a preniesť témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania v jednotlivých predmetoch. Výučba bola  prepojená s praktickými činmi a tak sa environmentálne témy stali súčasťou nášho bežného života.

6. Informovanie a zapájanie širšej komunity

7. Eko-kódex školy

Členovia Kolégia Zelenej školy vytvorili Školský Ekokódex s QR kódom, obrázkami vyjadrujúcimi naše aktivity a omaľovánkami. 

Žiaci v jednotlivých triedach si vytvorili svoje vlastné Triedne Ekokódexy, v ktorých vyznali svoje hodnoty a vyjadrili v nich vzťah k životnému prostrediu.  Tieto výstupy tried obsahujú pravidlá a posolstvo akoby sme sa mali správať k prírode v zmysle triedenia, recyklácie a znižovania množstva odpadu ♻️

NÁŠ CIEĽ

V šk. roku 2019/2020 sme na našej škole zaviedli separovaný zber. V tomto školskom roku sme triedili len jeden druh odpadu - papier a zbierali sme vrchnáky od PET fliaš. V priebehu nasledujúcich troch školských rokoch sme začali triediť 8 druhov odpadu: plasty, papier, sklo, drobný elektroodpad, baterky typu AA a AAA, tonery, bioodpad a kuchynský odpad. 

Náš dlhodobý cieľ: Znížiť množstvo komunálneho odpadu zo 6 x 110 litrov na 4 x 120 litrov sa nám podarilo úspešne splniť v máji 2022. 

Bol to náš výsledok, ale dosiahnuť náš cieľ bol dlhodobý proces, ktorý sa nám podaril zrealizovať vďaka viacerým faktorom:

  1. Všetky aktivity, ktoré sme mali v EAP + vlastné pridané aktivity sme robili spoločne.
  2. Naše zrealizované aktivity viedli na našej škole ku veľkým ZMENÁM, ktoré sa u nás udiali. 
  3. Pravidelne sme spoločne monitorovali a hodnotili, či postupujeme podľa EAP.
  4. Začali sme kompostovať použité a znečistené papierové utierky. 
  5. Každý mesiac sme vyhlásili a odmenili víťazné triedy v súťaži Znižovanie množstva komunálneho odpadu v každej triede na 1. a 2. stupni.
  6. Každý deň naši členovia vážili komunálny odpad v každej triede a kontrolovali separovaný odpad. 
  7. Dokázali sme premeniť naše slabé stránky na silné stránky, okrem iného aj vďaka rovesníckemu a interaktívnemu vyučovaniu.
  8. Robili sme a robíme, čo učíme

 

ZHRNUTIE A VÝSLEDKY

Zelená škola je dlhodobý proces a stojí za to sa do nej nielen zapojiť, ale aj vydržať, pretože na konci tejto cesty, keď sa obzrieme dozadu, pochopime, že dosiahnuté zmeny prebehli nielen v škole a jej okolí, ale aj v našom myslení, a to vďaka tomu, že všetky zmeny sme robili spoločne. Zelená škola je program, ktorý nás všetkých spája!

Novinky

Kontakt

  • Základná škola v Lozorne
    Staničná 631
    900 55 Lozorno
  • Sekretariát: +4212 65968 128
    Školská jedáleň: +421 911 700 202
    ŠKD: +421 904 704 490

Fotogaléria